Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 10:05

5 Rodzaje karnetów piłkarskichPiłka nożna jest szybką grą wymagającą szybkości, dobrych umiejętności nożnych i dokładnych podań. Rodzaj podania, który wybierasz do wykonania zależy od obrony i pozycji przeciwnika. Niektóre podania są używane do stworzenia silnego dysku ofensywnego i możliwości punktowania, podczas gdy podania defensywne są używane do spowolnienia gry lub utrzymania posiadania piłki pod presją. Dobry piłkarz ma możliwość wykonywania kilku rodzajów podań.

Push Pass

Czasami określane jako bezpośrednie podanie, jest to prawdopodobnie jedno z najczęściej używanych podań w piłce nożnej. Jest to zazwyczaj bezpieczne podanie i jest zazwyczaj wykonywane, gdy jesteś w pobliżu kolegów z drużyny. Najlepszą techniką na podaniu pchającym jest najpierw założenie swojej niewykluczającej stopy obok piłki i skierowanie jej w kierunku, w którym chcesz, aby piłka poszła. W przypadku kontaktu z piłką, należy użyć wewnętrznej strony kopiącej stopy. Chcesz uderzyć w środek piłki piętą do kopania w dół i palcem wskazującym w górę.

Long Pass

Długie podanie służy do wyczyszczenia piłki po przeciwnej stronie boiska do kolegi z drużyny, który jest otwarty i nie ma wokół siebie obrońców. Zmienia to pole gry i daje Twojej drużynie możliwość rozpoczęcia kontrataku. Wykonanie długiego podania polega na uderzeniu piłki z dokładnością i siłą. Dobrą techniką jest zablokowanie kostki kopiącej stopy, uderzenie w środek piłki sznurowadłami knagi i podążanie w kierunku kolegi z drużyny nogą kopiącą.

Podanie wsteczne

Jest to podanie defensywne i jest używane, gdy zawodnicy broniący się zamkną wszystkie możliwości podania do przodu. Jest również stosowane, gdy obrońcy naciskają na nośnik piłki ofensywnej, mając nadzieję na jej kradzież lub spowodowanie błędu podania. Podanie do tyłu jest sposobem na zneutralizowanie presji i utrzymanie kontroli nad piłką. Piłka jest podawana do tyłu piętą lub podeszwą stopy do innego zawodnika z drużyny.

Podanie przebijające

Przebijająca przepustka jest również nazywana przepustką tunelową lub przelotową. Możliwość skorzystania z podań typu "piercing pass" nie zdarza się często podczas gry w dobrej obronie, ponieważ obrońcy zazwyczaj ustawiają się w pozycji pozwalającej na uniknięcie otwartej przestrzeni lub tunelu, od nośnika piłki do kolegi z drużyny atakującej. To podanie wymaga dobrego wyczucia czasu pomiędzy kolegami z drużyny, ponieważ kolega z drużyny odbierającej nie może być w pozycji "offside", gdy piłka jest podawana. W tym przypadku zawodnik odbierający znajduje się bliżej bramki niż ostatni obrońca. Gdy pojawia się okazja, zawodnik atakujący szybko podaje piłkę, penetrując obrońców. Tworzy to potencjał punktowy.

Wall Pass

Jest to łączone podanie z udziałem dwóch kolegów z drużyny i czasami jest określane jako podanie 1-dwa. Ten typ podania angażuje zawodnika skrzydłowego i wewnętrznego kolegę z drużyny. Pozycja skrzydłowego zawodnika zazwyczaj biegnie po zewnętrznej stronie boiska. Gdy podanie ścienne jest wykonane prawidłowo, zawodnik skrzydłowy podaje piłkę z zewnątrz pola do zawodnika z drużyny grającej na pozycji skierowanej do wewnętrznej części pola. Piłkarz ten działa jak ściana i szybko podaje piłkę z powrotem przed zawodnikiem skrzydłowym. Podania ścienne są najbardziej skuteczne przeciwko wolniejszej obronie.