Najnowsze wiadomości

23 września 2023 22:50

Big Ben – najsłynniejszy zegar na świecieWieża zegarowa Pałacu Westminsterskiego w Londynie znana jest na całym świecie jako Big Ben. W Pałacu Westminsterskim odbywają się spotkania Izby Lordów i Izby Gmin, w wielu kilometrach korytarzy pałacu łatwo zgubić właściwy kierunek. Trudno jest znaleźć osobę, która odwiedziła wszystkie 1200 pokoi. Jednak najsłynniejsza część pałacu – wieża zegarowa – znana jest całemu światu i jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli architektonicznych miasta.

Big Ben

Big Ben to największy z sześciu dzwonów w Pałacu Westminsterskim. Wiele osób uważa, że tak nazywa się wieża zegarowa w Londynie, ale w rzeczywistości jest to nazwa 13-tonowego dzwonu, który znajduje się w jej wnętrzu, za tarczą. Oficjalna nazwa Big Bena to „Wieża Zegarowa Pałacu Westminsterskiego”. W 2012 roku decyzją brytyjskiego parlamentu ten symbol Anglii został przemianowany na Elizabeth Tower (na cześć 60. rocznicy panowania królowej). Pomimo innych nazw, nazwa „Big Ben” pozostaje najbardziej popularna i jest używana ogólnie w odniesieniu do wieży, zegara i dzwonów.

Wieża zegarowa została zbudowana w Westminster w 1288 roku i miała wówczas zupełnie inny wygląd. W 1834 roku w Pałacu Westminsterskim wybuchł wielki pożar, także wieża. Jej renowacji podjął się Charles Barry wraz z architektem Augustusem Welby Puginem, który zaprojektował obecną neogotycką wieżę zegarową. W 1859 roku, kiedy zbudowano Big Bena, uruchomiono zegar i do dziś dokładnie odlicza on czas. Istnieją dwie popularne wersje, skąd wzięła się nazwa londyńskiego zegara. Pierwsza wersja brzmi tak: wieża otrzymała swoją nazwę na cześć Benjamina Halla - tego, który zbudował Big Bena, a raczej nadzorował budowę, był dość duży w budowie i często nazywano go Big Benem. Inna wersja głosi, że wieża została nazwana na cześć popularnego boksera wagi ciężkiej Benjamina Counta.

Wysokość Big Bena

Wieża wraz z iglicą mierzy 96,3 metra. Aby zobrazować sobie, jak wygląda Big Ben, wyobraź sobie wysoki na 16-piętęr budynek. W wieży nie ma wind, więc jest ona zamknięta dla zwiedzających. Czasami są od tej reguły wyjątki i wtedy zwiedzający wspinają się po 334 stopniach, aby wejść na górę. Zegar na Big Ben Tower w Londynie jest nadal największym na świecie. Średnica tarczy wynosi 7 metrów. Długość strzał wynosi 2,7 i 4,2 metra. Mechanizm zegarka jest uważany za standard niezawodności, jego całkowita waga to 5 ton. Został zmontowany przez zegarmistrza Edwarda Johna Denta, który ukończył pracę w 1854 roku. Stworzono całkowicie nowy, podwójny ruch trójstopniowy, który pozwala na lepsze oddzielenie ruchu wahadłowego od ruchu pięciotonowego. Zegar jest tak niezawodny, że nawet w czasie II wojny światowej, kiedy niemieckie bombardowania uszkodziły dwie tarcze i dach wieży, nie przerwały jego biegu. W ten sposób ten symbol Londynu stał się symbolem dokładności i rzetelności angielskiej. Na dole każdej tarczy znajduje się napis „God save our Queen Victoria”, który również jest absolutnie w angielskim duchu.

Big Ben w Londynie

Neogotyckie arcydzieło

Zajmuje powierzchnię 12 metrów kwadratowych, a u jej podstawy znajduje się 15-metrowy kwadrat. Fundament wieży wykonany jest z betonu. Leży na głębokości 4 metrów i wznosi się 3 metry nad ziemią. Tarcze zegarowe znajdują się po obu stronach wieży, na wysokości 55 metrów. Objętość Big Bena wynosi 4650 metrów sześciennych. Dekoracja wnętrza wykonana jest z kamienia z Cannes, który został sprowadzony z Normandii - prowincji Francji. Żeliwna iglica została odlana w Hucie Metali Regent. Budynek został wyłożony kamieniem z Yorkshire Anston i granitem z Kornwalii. Początkowo wapień magnezowy Anston był beżowy, ale zanieczyszczone środowisko Londynu już na przełomie XIX i XX wieku „przemalowało” symbol Londynu na szarawy kolor. Próby zastąpienia kamienia Anston kamieniem Rutland, przeprowadzone w latach 1981-1986, zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ nowe wykończenie również zaczęło zmieniać kolor. Mechanizm zegarowy wieży waży 5 ton. Turyści nie mogą zobaczyć wieży w środku, mimo że jest to obiekt turystyczny światowej klasy. Więcej ciekawostke o Big Benie znajdziesz w tym artykule: https://www.bryla.pl/big-ben-wizytowka-i-atrakcja-londynu-co-warto-o-nim-wiedziec

Interesujące fakty na temat Big Bena

13 ton - tyle waży Big Ben (największy dzwon w Pałacu Westminsterskim). Zegar londyński uznawany jest za międzynarodowy standard czasu i jest również uważany za największy czterostronny zegar uderzający na świecie. Dokładność zegara jest regulowana monetą jednopensową (w razie potrzeby monetę umieszcza się na wahadle i jej ruch zwalnia o 0,4 sekundy dziennie). W dzwonnicy oprócz Big Bena są jeszcze cztery zegary, które rozbrzmiewają co kwadrans. Na każdy kwadrans wydawana jest melodia składająca się z 20 kolejnych dzwonków Cambridge - własny skład dzwonków. Pod dźwiękami Big Bena Brytyjczycy witają nadejście Nowego Roku, a także wyznaczają wszystkie żałobne wydarzenia i minuty ciszy. Programy informacyjne w Anglii zaczynają się od zdjęcia tej wieży. Co więcej, prawie wszystkie filmy dokumentalne i fabularne o Anglii wykorzystują wizerunek Big Bena w wygaszaczu ekranu.

Kiedyś w Big Ben znajdowało się więzienie dla parlamentarzystów, ostatnią więźniarką była Emmeline Pankhurst, która walczyła o prawa kobiet. Na cześć tej kobiety na Placu Parlamentu, gdzie stoi Big Ben, wzniesiono pomnik.

Zegar został uruchomiony 21 maja 1859 roku (sama wieża została zbudowana rok wcześniej). Cztery tarcze wykonane są z opalowego szkła, obramowane złoconymi ramami. Ten zegar ma również znaczenie globalne: oficjalnie nowy rok na planecie Ziemia rozpoczyna się pierwszym uderzeniem Big Bena 1 stycznia. Co ciekawe, Londyńczycy mieszkający w pobliżu Westminster Palace słyszą w sylwestra trzynaście dzwonów Big Bena: efekt wynika z faktu, że prędkość dźwięku jest mniejsza niż prędkość propagacji fal radiowych.