Najnowsze wiadomości

15 lipca 2024 13:22

Jak długo trwa gra w piłkę nożną?Gra w piłkę nożną składa się z dwóch połówek trwających 45 minut, co oznacza, że gra w piłkę nożną trwa 90 minut - poza tym, że nie jest. W odróżnieniu od innych sportów, w których czas gry jest ograniczony, zegar nie zatrzymuje się, gdy kontuzja, zmiana lub inne wydarzenie przerywa grę. Sędzia robi notatki z tych zatrzymań i tacks na czas na koniec każdej połowy. Ponieważ sędzia ma absolutną władzę, gra w piłkę nożną trwa tak długo, jak długo sędzia uważa, że powinna. Albo jak mówi były obrońca Stanów Zjednoczonych, Alexi Lalas: "Jedyne, co się liczy, to zegarek na nadgarstku sędziego."

Czas przestoju

Sędziowie piłkarscy mają pełną swobodę w decydowaniu o tym, ile czasu postoju można dodać do połowy za każdy czas stracony w danym okresie. Z tego powodu ilość czasu dodanego dla danego wydarzenia może się znacznie różnić w zależności od gry. Na przykład, jeżeli gra zostaje przerwana w celu oceny kondycji kontuzjowanego zawodnika i usunięcia go z boiska, jeden z sędziów może dodać cztery minuty czasu przerwy do końca połowy, podczas gdy inny dodałby tylko dwie minuty.

Igrzyska Młodzieżowe

Taki poziom niepewności nie występuje w amerykańskich szkołach średnich i uczelniach, które podobnie jak inne sporty używają zegara odliczającego. Długość meczu piłki nożnej zależy również od wieku zawodników. U.S. Youth Soccer dostarcza wytycznych z krótszymi okresami dla zawodników poniżej 16 roku życia. Na przykład, gry dla dzieci poniżej 6 roku życia są podzielone na sześciominutowe kwarty.

Rugby jest sportem w pełni kontaktowym, który wpłynął na amerykański styl piłki nożnej. Mecz rozgrywany jest w Europie, Afryce Południowej, Nowej Zelandii, Australii i innych częściach świata. Gra jest podzielona na dwie połowy, z typowym meczem rugby jest dłuższa niż gra w futbol amerykański, ale krótsza niż mecz piłki nożnej. Jednakże, niektóre odmiany rugby obejmują krótsze mecze.

Dwie wypełnione po brzegi Action-Packed Halves

Według Międzynarodowej Rady Rugby i jej "Laws of the Game", mecz rugby trwa 80 minut, podzielonych na dwie 40-minutowe połowy. Półfinały dzieli się na nie więcej niż 10-minutowe. W zagranicznych meczach rugby o długości meczu może zadecydować organ kontrolny lub związek, zgodnie z zasadami IRB.

Dodanie dodatkowego czasu

80-minutowy mecz rugby może mieć dodatkowy czas w przypadku straty czasu lub dodatkowy czas potrzebny do przerwania remisu, np. w rundzie eliminacyjnej turnieju. W rugby stracony czas często wynika z kontuzji. Zasady IRB zezwalają sędziemu na zatrzymanie zegara na okres do jednej minuty, aby umożliwić leczenie kontuzjowanego zawodnika. Sędzia może zezwolić na dodatkowy czas, jeżeli kontuzjowany zawodnik potrzebuje pomocy w opuszczeniu boiska. Zasady te zezwalają również na stratę czasu na zmianę zawodnika lub gdy sędzia zgłosi faul gry.

Utrzymanie czasu

Przepisy IRB stanowią, że sędzia zachowuje czas meczu, ale może przydzielić zadanie jednemu z dotykowych sędziów lub oficjalnemu sędziorowi mierzącemu czas. Jeżeli sędzia deleguje zadanie utrzymania czasu gry innemu sędziemu lub sędzia mierzący czas, musi on zasygnalizować tej osobie, że straciła czas lub zatrzymała się na czas.

Zmiany tematyczne

Mecz 80-minutowy dotyczy tradycyjnego meczu rugby, w którym występują dwie drużyny po 15 zawodników każda. Ale rugby ma różne długości meczu, w których stosuje się różne długości. Zasady IRB określają, że mecz dla dzieci poniżej 19 roku życia ma dwie 35-minutowe połowy, w sumie 70 minut. W rugby 7s, w którym grają drużyny siedmioosobowe, mecze są jeszcze krótsze, w sumie tylko 14 minut, czyli siedem minut na połowę. Finałowy mecz w rugby 7s nie może trwać dłużej niż w sumie 20 minut. Mecze poniżej 19 i rugby 7s pozwalają na dodatkowy czas utracony z powodu kontuzji, jak również dodatkowy czas w meczu eliminacyjnym, w którym wynik jest remisowy.

W porównaniu z innymi sportami

Rugby ma stosunkowo długi czas gry w porównaniu z innymi sportami. W przeciwieństwie do 80 minut meczu rugby, mecz futbolu amerykańskiego trwa 60 minut, podzielonych na cztery 15-minutowe kwarty. Jeśli uwzględnimy zatrzymanie zegara, kary i przerwy, gra w rugby może trwać 3 godziny lub więcej. Tymczasem mecz piłki nożnej trwa 90 minut, podzielony na dwie 45-minutowe połowy. Podobnie jak w przypadku piłki nożnej, po dodaniu do całkowitego czasu gry kar, kar i innych zatrzymań zegara, mecz może trwać kilka godzin.