Najnowsze wiadomości

24 września 2023 0:21

Jak dostać się do Auschwitz z KrakowaDojazd do Auschwitz z Krakowa - opcje poniżej

Pewnie zastanawiasz się, jak dojechać do Auschwitz z Krakowa. Możemy sobie wyobrazić Twoje wątpliwości. Auschwitz Tour traktuje się jak Kraków Tour, ale Oświęcim to właściwie inne miasto.

Można wybrać kilka sposobów dotarcia z Krakowa do Auschwitz.

Ułatwimy Państwu zorganizowanie podróży i zdobycie niezbędnych informacji. W tym artykule dowiedzą się Państwo, jak zwiedzić Auschwitz z różnymi opcjami zwiedzania i transportu.

Dowiedz się, jakie ekscytujące odkrycia czekają na Ciebie w Muzeum Auschwitz-Birkenau i sprawdź możliwości samodzielnej podróży do obozu koncentracyjnego.

Jak daleko od Krakowa jest Oświęcim?

Obóz koncentracyjny Auschwitz i Birkenau znajduje się w średniowiecznym mieście Oświęcimiu, około 66 km na zachód od Krakowa. Auschwitz to niemiecka nazwa miasta, a także element składowy nazwy niesławnego obozu koncentracyjnego, który został założony poza ówczesnymi granicami miasta w latach czterdziestych XX wieku.

Obecnie brama wjazdowa "Arbeit macht frei" znajduje się około 2,5 km od centrum Oświęcimia.

Autobusy z Krakowa do Auschwitz

Autobus jest inną opcją, jeśli chodzi o dojazd do Auschwitz. Przystanek w Auschwitz znajduje się bliżej muzeum, ale dojazd tam może trwać do 10 minut i zależy od linii. Połączenia autobusowe do Oświęcimia/Oświęcimia mają swoje zajezdnie autobusowe przy Dworcu MOP Dworzec, który znajduje się przy ulicy Bosackiej i tuż za Dworcem Głównym PKP w Krakowie. Szczegóły w zakładach z Krakowa do Oświęcimia autobusem przedstawiamy poniżej:

 • Od: Dworzec Autobusowy MDA Kraków
 • Cena: 10-12 zł za bilet w jedną stronę
 • Czas podróży: 1:30-2:00h
 • Odległość do muzeum po przystanku: 10 min pieszo

Jednak!
Istnieje możliwość rezerwacji biletu autobusowego bezpośrednio do Muzeum Auschwitz z Dworca Autobusowego w Krakowie. To najprostszy sposób na samodzielną podróż do Muzeum Auschwitz - sprawdź go tutaj: Wahadłowiec do Auschwitz.

Prosimy pamiętać, że jeśli nie zarezerwują Państwo wcześniej biletu do Muzeum Auschwitz, wejście nie będzie zabezpieczone.

Bilety do Oświęcimia można nabyć w kasach stacjonarnych Dworzec MDA w dniu odjazdu, natomiast kierowcy niektórych przewoźników sprzedają je również bezpośrednio, jeśli ich autobusy nie są zatłoczone.

Ceny biletów w jedną stronę wahają się od 12 zł do 14 zł. Czterej renomowani prywatni przewoźnicy oferują transport do Auschwitz z Krakowa standardowymi i minibusami: G.T. Trans, Lajkonik, Marek Lewański i Przewoz Osób JS, których autobusy odjeżdżają w odstępach 20-40-minutowych.

Być może w rozkładzie jazdy na stacji MDA będą obecne także firmy transportu publicznego, a połączenia, które zapewniają, są rzadsze.

Po podróży trwającej od godziny do trzydziestu do czterdziestu minut, wysiądziesz na jednym z trzech przystanków znajdujących się w pobliżu obozu Auschwitz: Muzeum Auschwitz (najbliższy i jedyny obsługujący trasę firmy Lajkonik), Wieżniów Oświęcim (linia 2 przewoźników Marka Lewańskiego i G.T Trans, kilka minut spacerem od bramy obozu) lub przystanek autobusowy Oświęcim Lodowisko (5 km od obozu: jest to najmniej zalecany przystanek).

Jak wrócimy: Wsiądź do autobusu powrotnego lub udaj się na 2-kilometrowy spacer do stacji kolejowej w Oświęcimiu, aby złapać pociąg do Krakowa.

Pociąg do Auschwitz: najbardziej niezawodny, ale nie bezpośredni środek transportu

Dotarcie z Krakowa do Auschwitz nie jest przecież takie trudne.

Przebywając w Krakowie, można dojechać do Dworca Głównego po najdogodniejszy środek transportu do Oświęcimia, gdzie kursują pociągi. Do Oświęcimia istnieją bezpośrednie połączenia kolejowe, które odjeżdżają z Krakowa raz na godzinę lub dwie, przy czym standardowa podróż trwa 1 godzinę i 40 minut.

 • Od: Dworzec Główny Kraków
 • Cena: 9,00 zł za bilet w jedną stronę dla osób dorosłych
 • Czas podróży: ~1:50h
 • Odległość do Muzeum po przystanku: 20-30 min pieszo, 5-10 min autobusem.

Zwykły bilet w jedną stronę kosztuje 9,00 , a agencja kolejowa obsługująca tę trasę wymaga jego zakupu w kasie stacjonarnej lub tylko w Internecie (tak zakupiony bilet można wydrukować lub pobrać na urządzenie przenośne, które wyświetla pliki PDF).

Po wysiąściu znajdziecie się Państwo na stacji kolejowej w Oświęcimiu, około 1,9 km od obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Można wybrać się na spacer (do pokonania jest 25 minut) lub skorzystać z usług firmy transportowej miasta - miejskiej linii autobusowej, która ma swój przystanek w pobliżu dworca kolejowego i włącza do rozkładu jazdy przystanek "Muzeum" (cena za jeden bilet wynosi 2,7 zł, a za ulgowy 1,70 zł).

Jak wrócić: Wróćcie Państwo pieszo na dworzec kolejowy w Oświęcimiu lub weźcie autobus powrotny do Krakowa. Jeśli jesteś również zainteresowany zwiedzaniem samego miasta, sprawdź lokalne miejsca, które warto tu odwiedzić.

Wycieczka do Auschwitz z transportem

Jeśli wszystkie te opcje są dla Ciebie zbyt skomplikowane, spróbuj skonsultować się z lokalnym biurem podróży, aby zarezerwować zorganizowaną wycieczkę z transportem z Krakowa do Muzeum i z powrotem. Jest to najprostszy sposób, jeśli chcesz dostać się do Auschwitz.

Wycieczki obejmują usługę "door to door", co oznacza, że zostaną Państwo odebrani z hotelu i po powrocie zostawieni w hotelu. Anglojęzyczny przewodnik turystyczny pomoże Państwu przez cały czas trwania wycieczki pomagając i odpowiadając na wszystkie niezbędne pytania. Taką wycieczkę można zarezerwować do Wycieczki po Oświęcimiu online.

 • Od: Hotel Pickup
 • Cena: 160 zł z biletem w cenie
 • Czas podróży: 1:00-1:30
 • Odległość do muzeum po przystanku: Bezpośrednie połączenie

Kiedy odwiedzić Auschwitz?

Po znalezieniu sposobu dotarcia z Krakowa do Auschwitz trzeba mieć pewność, że jest on otwarty. Wystawy KL Auschwitz-Birkenau są otwarte dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem 1 stycznia, pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i 25 grudnia, a także w określonych dniach lub godzinach, w których mają się tam odbywać oficjalne delegacje dyplomatyczne (można sprawdzić te specjalne daty, gdy Auschwitz nie jest otwarte).

Zwiedzanie muzeum jest możliwe w godzinach 8:00-14:00 (grudzień), 8:00-15:00 (styczeń, listopad), 8:00-16:00 (luty), 8:00-17:00 (marzec, październik), 8:00-18:00 (kwiecień, maj, wrzesień) lub 8:00-19:00 (czerwiec, lipiec, sierpień). Wyżej wymienione godziny zamknięcia to czas, w którym ostatnie grupy zwiedzających są przyjmowane do środka, mając półtorej godziny na dokończenie zwiedzania.

Co mam wybrać?

Jako lokalny powiedziałbym "to zależy". Ale żebyś mógł łatwiej wybrać sposób transportu z Krakowa do Auschwitz:

 • Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i nie masz nic przeciwko średnim warunkom podróży -> Wybierz Autobus z Krakowa do Auschwitz
 • Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, ale podróżujesz z niewielką ilością osób -> wsiądź do pociągu do Oświęcimia, aby mieć więcej miejsca
 • Jeśli chcesz mieć komfort lub podróżować z rodziną -> Wybierz zorganizowaną wycieczkę i nie przejmuj się niczym
 • Jeśli nie lubisz kupować biletów online, organizować transportu itp. -> Wybierz zorganizowaną wycieczkę

Jeśli naprawdę podobał ci się mój przewodnik, podziel się nim i podziękuj za moją pracę. Naprawdę to doceniam, dziękuję!