Najnowsze wiadomości

23 września 2023 23:25

Jak zorganizować wyprawę na safari w Tanzanii?Polujące lwy, śpiące w cieniu lampartów i baobabów hieny, dostojne, bardzo rodzinne słonie przemierzają palące, rozgrzane słońcem sawanny Afryki. Któż nie chciałby zobaczyć tej niezwykłej sceny na własne oczy! To marzenie można spełnić, wybierając się na safari w Tanzanii. To zmieniająca życie lekcja przyrody, która pozostawia podziw, ale i poczucie pokory wobec dzikości afrykańskiej przyrody. Jak można zobaczyć ten niesamowity spektakl? Po pierwsze, zarezerwować lot do Tanzanii. Niestety, nie jest to coś, co możemy zrobić za Ciebie. Możemy jednak pomóc Ci rozwiązać problem organizacji safari do Tanzanii. Hakuna matata!

Safari w Tanzanii - gdzie jechać?

Istnieje wiele parków narodowych, które oferują zorganizowany wyjazd na safari w Tanzanii. Możesz odwiedzić Park Narodowy Ruaha, Mikumi i Park Narodowy Katavi na południu i zachodzie kraju. My skupimy się na tych najbardziej znanych na północy Tanzanii: Park Narodowy Serengeti i Krater Ngorongoro; Jezioro Manyara; Park Narodowy Tarangire.

Park Narodowy Serengeti

Tego parku nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to najsłynniejszy park narodowy na świecie, a także część kenijskiego Rezerwatu Narodowego Masai Mara. Od języka Masajów, który oznacza "niekończące się równiny", pochodzi nazwa Serengeti. Serengeti jest domem dla bogactwa dzikich zwierząt, roślin i oszałamiających krajobrazów. Znajdziemy tu największe w Afryce skupisko lwów. Dołączają do nich niemal wszystkie inne zwierzęta kojarzone z Afryką. Wielka Migracja, najbardziej imponujący spektakl natury, jest tym, co wyróżnia Serengeti.

Krater Ngorongoro

Ta wielka depresja znajduje się na szczycie wygasłego wulkanu, ma około 20 km średnicy i 600 m głębokości. Otaczają ją jeziora Manyara na południu i jezioro Natron na północy. Jest również domem dla dziesiątek i tysięcy zwierząt, w tym zagrożonego wyginięciem czarnego nosorożca. Ngorongoro to miejsce, gdzie najprawdopodobniej zobaczysz słynną Wielką Piątkę.

Park Narodowy Tarangire

To najbardziej zaniedbany park w Afryce. Jest zaniedbany ze względu na bliskość parków narodowych Ngorongoro i Serengeti. A szkoda, bo jego główną atrakcją jest duża ilość baobabów. Można tu również spotkać tysiące zwierząt, w tym stada gnu i zebr, które wędrują do Tarangire podczas pory suchej na Serengeti. Jego nazwa pochodzi od rzeki, która dała początek ogromnym rozmiarom rezerwatu - nigdy nie wysycha.

Park Narodowy Lake Manyara

Jego terytorium zdominowane jest przez płytkie, słodkowodne jezioro Manyara. Żyje tu wiele chronionych gatunków zwierząt, w tym hipopotamy. Żyje tu wiele gatunków ptaków. Maji Moto Ndogo (dla flamingów) i Maji Moto (dla gorących źródeł) to dwa gorące źródła znajdujące się w parku. Turyści przyjeżdżają do parku głównie z ich powodu.

Safari w Tanzanii

Safari w Tanzanii - kiedy jechać?

Safari w Tanzanii jest najlepsze podczas pory suchej, czyli między czerwcem a październikiem. Jest to jednak również szczyt sezonu turystycznego. Wiele osób nie wie, że Park Narodowy Serengeti i Krater Ngorongoro można zwiedzać przez cały rok. Ceny safari są znacznie niższe poza sezonem, kiedy zwierzęta cieszą się dużym zainteresowaniem. Niektóre drogi mogą być zamknięte w porze deszczowej, która przypada na marzec i kwiecień. Może to utrudnić organizację safari. Jeśli chcesz zobaczyć choć niewielką część Wielkiej Migracji, to powinieneś zaplanować swoją podróż między lipcem a wrześniem lub styczniem i lutym. Będziesz miał okazję zobaczyć stada gnu i zebry z młodymi. Są to smaczne kąski dla głodnych drapieżników.

Jaki jest koszt safari do Tanzanii?

Koszt organizacji safari do Tanzanii jest wysoki, niezależnie od tego, ile się kombinuje. Wynika to z opłat, które są pobierane za wstęp do parków narodowych i zakwaterowanie w kurortach lub na kempingach. Przykładowo, wstęp do Parku Narodowego Serengeti to 70 USD za osobę/dzień. 60 USD za wjazd do regionu Ngorongoro. Dodatkowa opłata za jeepa w wysokości 270 USD. Zakwaterowanie w parku kosztuje około. 30 USD od osoby na publicznych kempingach Parku Serengeti, a 40 USD w Ngorongoro.

Za paliwo, wynajem samochodu, wypożyczenie namiotu, śpiwory i jedzenie trzeba będzie zapłacić, jeśli planuje się wyjazd na safari "na swoich warunkach". Narażasz się również na ryzyko zgubienia się, niemożności poruszania się po terenie i niebezpiecznych dzikich zwierząt, a także na możliwość wystąpienia problemów technicznych. Naszym zdaniem lepiej wykupić tę atrakcję u renomowanego touroperatora, który zapewni również przewodnika. Dzięki jego wiedzy dowiecie się wiele o dzikich zwierzętach. Przy odrobinie szczęścia może on dostrzeże na drzewie polującego lwa lub lamparta.

Lokalne agencje w Arushy oferują różne pakiety safari. Można je podzielić na budżetowe (najtańsze), mid range, deluxe i luxury. Ich rozpiętość cenowa jest ogromna! Oferują różne safari, od jednodniowych po wielodniowe. 2-4 dniowe safari to nasza rekomendacja. W tych dniach większość agencji będzie oferować Park Narodowy Tarangire, krater Ngorongoro i wizytę w Serengeti. Pakiet budżetowy NIE obejmuje wizyty w wioskach masajskich - sztucznym tworze, który ma na celu wyciągnięcie gotówki od turystów.

Firmy oferują również prywatne safari dla 1-2 osób, a także safari grupowe (6-8 osób). Te safari są droższe. Można wynegocjować 4-osobową wycieczkę za rozsądną cenę (3000 zł/2os/2 dni) przy odrobinie szczęścia i dobrych umiejętnościach negocjacyjnych. Na to jesteśmy żywym dowodem. Mamy dla Was jeszcze jedną radę. Unikajcie ze wszystkich sił wycieczek 8-osobowych! To oczywiste, że będziecie rywalizować z innymi pasażerami jeepów o najlepsze widoki i gnieść się w puszce jak sardynki. Zanim zdecydujesz się na zakup wycieczki, poproś pracownika biura, aby pokazał Ci samochód, z którego będziesz korzystać. Wiele firm używa starych, zużytych jeepów, które zawodzą podczas safari i zamiast podążać za planem safari, stoją na uboczu z rozzłoszczonymi turystami.