Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 8:23

Najbardziej nawiedzone miejsca w PolsceCzy tradycyjne sposoby spędzania wolnego czasu nie są dla ciebie wystarczające? A co powiesz na wycieczkę z odrobiną dreszczyku emocji i zimnego potu na plecach? Dajemy Ci najbardziej nawiedzone miejsca w Polsce! Ośmielasz się zejść z utartych szlaków i poznać mrożące krew w żyłach historie!

Żaden papierowy przewodnik nie powie Ci o nich, nie dowiesz się o nich z informacji turystycznych. Miejsca z okropną przeszłością, historie tak często powtarzane przez mieszkańców, że legendy mieszają się z prawdą. Mówi się o nich, że są nawiedzone. Nawiedzona Polska jest pełna takich miejsc. Czy odważysz się zobaczyć te najciekawsze?

Pozwól nam zabrać Cię w straszną podróż pełną wrażeń, podczas której poznasz legendy:

  • Kaplica z kości
  • Opuszczony szpital psychiatryczny
  • Góra, na której odbywały się sabaty czarownic
  • Komora w kopalni zamieszkałej przez ducha
  • Nawiedzony dom
  • Tajemniczy las z ciemną przeszłością

Nawiedzone miejsca w Polsce: Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

Nawet jeśli tradycyjne zwiedzanie kaplic jest nudne, nie można przejść obojętnie obok tego budynku. Kaplica została wybudowana w latach 1776-1804 przez ks. Wacława Tomaszka, który pełnił funkcję proboszcza w pobliskiej parafii w Czermnej.

Historia Kaplicy Czaszek rozpoczęła się pewnego zwyczajnego dnia 1776 r., kiedy to ks. Tomaszek zauważył kości ludzkie na nasypie przy dzwonnicy. Nazwał on grabarza Langera, a kiedy zaczęli kopać, okazało się, że teren ten dosłownie usiany jest ludzkimi szczątkami!

Jak się później dowiedzieli, kości należały do ofiar wojen na Ziemi Kłodzkiej oraz do ofiar epidemii cholery. Ksiądz polecił przedsiębiorcy pogrzebowemu oczyścić i wybielić wszystkie czaszki i kości, a następnie umieścić je w kaplicy. Z biegiem lat ks. Tomaszek i przedsiębiorca pogrzebowy Langer gromadzili w kaplicy coraz więcej kości. Kaplica czaszek ma przypominać zwiedzającym o przemijaniu i śmierci.

Trywialne: Ojciec Tomaszek i przedsiębiorca pogrzebowy Langer postanowili, że ich szczątki również zostaną złożone w kaplicy 20 lat po ich śmierci. Rzeczywiście, kości budowniczych i wiele innych postaci historycznych można tam dziś znaleźć.

Lokalizacja: Kaplica Czaszek znajduje się w mieście Kudowa Zdrój, położonym w województwie dolnośląskim, tuż przy granicy z Czechami.

Warszawski nawiedzony dom: opuszczony szpital psychiatryczny Zofiówka

Jeśli się odważysz, możesz wejść do budynku starego azylu Zofiówka, znajdującego się w Otwocku pod Warszawą. Ostrzeżcie jednak - to nie jest miejsce dla słabeuszów! Co kryje się w murach opuszczonego azylu, do którego tylko nieliczni odważni decydują się wejść?

Azyl Zofiówka został założony w 1907 roku i był przeznaczony dla chorych psychicznie Żydów. Podczas likwidacji getta w Otwocku w 1942 r. Niemcy zamordowali około 110-140 pacjentów tego szpitala w pobliskim lesie w ramach akcji T4 (program realizowany w III Rzeszy, polegający na eksterminacji osób niepełnosprawnych). Reszta pacjentów została zabrana do obozy koncentracyjne. Część personelu medycznego zdołała uciec w karetce do Warszawy, a ci, którzy pozostali, popełnili samobójstwo.

Budynek został jednak całkowicie opuszczony dopiero w 1998 roku, po zamknięciu funkcjonującego tam po wojnie sanatorium. Miejscowi wciąż słyszą niepokojące jęki i kroki w tym nawiedzonym warszawskim domu, a wielu z nich przysięga, że widziało zamazane twarze w lesie, otoczone dziwną łuną.

Ciekawostki: Jeśli wejdziesz do budynku szpitala, mogą Cię zainteresować czerwone napisy na ścianach. Ktoś musiał pomyśleć, że rozpylenie tych słów: "Za tobą", "Widzę cię!" albo "Pragnie twojej krwi" będzie bardzo śmieszne, ale musisz przyznać, że zobaczenie takiego napisu po zmroku może być rzeczywiście niezapomnianym przeżyciem.

Lokalizacja: Sanatorium Zofiówka w Otwocku znajduje się w centrum Polski, około 40 minut na południowy wschód od centrum Warszawy.

Nawiedzona Polska: Łysa Góra

Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich jest częścią pasma łysogórskiego w Nowej Słupi. Szczyt mierzy 594 m n.p.m. Według danych historycznych był niegdyś miejscem pogańskich kultów słowiańskich. A co mówią nieoficjalnie?

Legenda głosi, że Łysa Góra była kiedyś miejscem spotkań czarownic, które latały tam na szabat. To tam, na szczycie góry, rozpalały swoje ogniska i warzyły swoje trucizny. A gdy kogut zapierał się o północy, czarownice siadały na miotłach i zlatywały z góry, niesione przez bryzę.

Wierzenia o szabacie czarownic były prawdopodobnie związane ze słowiańskim obrzędem palenia pożarów czerwcowych, który odbywał się na Łysej Górze (ale nie tylko tam - innym miejscem kultu słowiańskich pogan była także Babia Góra w Beskidach). Kościół katolicki aktywnie tłumił te zwyczaje, postrzegając je jako zagrożenie dla rozwoju wiary chrześcijańskiej.

Ciekawostki: Do dziś uczeni studiujący demonologię nie mogą dojść do porozumienia, co do dni, w których rzekomo odbywały się sabaty czarownic. Według niektórych, te niezwykłe spotkania odbywały się tylko w soboty, podczas gdy inni uważają, że szabaty odbywały się nie częściej niż trzy dni w tygodniu. Same szabaty mogą być po prostu obchodami pogańskich świąt, takich jak Noc Kupały.

Lokalizacja: Łysa Góra położona jest w Nowej Słupi w województwie świętokrzyskim, około 2 godziny drogi od Kielc.