Najnowsze wiadomości

2 grudnia 2023 3:08

Najbardziej spektakularne szlaki turystyczne w Tatrach Wysokich



Kiedy myślimy o wędrówkach po Europie, pierwsze co przychodzi nam do głowy to Alpy.

Ale w Europie Środkowej są też inne spektakularne góry przypominające alpejskie.

Wysokie Tatry są jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Europie. Podzielone pomiędzy Polskę i Słowację, są najwyższymi górami w tej części Europy.

Wysokie Tatry to dla mnie jedno z najlepszych miejsc do wędrówek w Europie.

Dodatkową zaletą tego europejskiego regionu górskiego są niskie ceny - Polska i Słowacja są jednym z najtańszych miejsc do podróżowania w Europie.

OK, kilka szybkich faktów o Wysokich Tatrach:

  • są one częścią Karpat - bardzo dużego pasma przebiegającego przez południową Polskę, Słowację i Ukrainę
  • Są one chronione jako Tatrzański Park Narodowy
  • istnieje kilka różnic pomiędzy Tatrzańskim Parkiem Narodowym Polska i Słowacja
  • najwyższą górą w Polsce są Rysy (2499m n.p.m.)
  • najwyższą górą na Słowacji jest Gerlachovský štít - 2654 m (Słowacja ma wyższe szczyty).
  • w Tatrach Wysokich, znajduje się najgłębsze tatrzańskie jezioro - Wielki Staw. Ma 79,3 m głębokości i znajduje się w Dolinie Pięciu Stawów.

Teraz spójrzmy na najpiękniejsze szlaki turystyczne w Tatrach Wysokich. Śmiem twierdzić, że ze względu na ich piękno i ekscytujące elementy, niektóre z nich są najlepszymi szlakami turystycznymi w Europie.

1. Rysy szczyt od Szczyrbskich Pleso

Rysy to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Tatrach Wysokich. W rzeczywistości, wielu turystów uważa go za jeden z najlepszych szlaków górskich w Europie. Góra jest podzielona na dwa kraje. Jest to najwyższa góra w Polsce (osiąga 2499 m n.p.m.) i można się na nią wspinać z Polski lub Słowacji.

Rysy to masyw górski, który składa się z 3 szczytów, z których najwyższy sięga 2503 m i należy do Słowacji.

Panorama z Rysów jest 360 stopni i w słoneczny dzień możemy podziwiać prawie 100 tatrzańskich szczytów i 12 jezior. Wspinaczka jest warta wysiłku.

Ten odcinek opisuje główną trasę ze Słowacji na szczyt Rysy. Poniżej widzimy statystyki trasy.

Proszę zauważyć, że to tylko droga jednokierunkowa. Obowiązkowy jest powrót do naszej rezydencji/kwatery przed zmrokiem. Szczegóły dotyczące możliwości powrotu znajdują się w dolnej części tej sekcji.

Szlak na Słowacji jest prawie tak długi jak szlak polski i jest duża różnica wysokości, na którą można się wspinać. Do wspinaczki na Rysy trzeba być zdolnym.

Słowacki szlak na Rysy jest jednak technicznie łatwiejszy, a przy ładnej pogodzie można go pokonać nawet przez niedoświadczonych piechurów.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w najpiękniejszym górskim kurorcie na Słowacji - Szczyrbskim Pleso.

Idziemy do rozwidlenia szlaku (jest to górna część ośrodka przy głównej drodze asfaltowej).

Wchodzimy na czerwony szlak i za około 1 godzinę docieramy do kolejnego słynnego słowackiego jeziora tatrzańskiego - Popradzkiego Plesa (1500m). Po drodze możemy też wybrać nieco krótszy zielony szlak, ale nie jest on tak malowniczy jak czerwony, równoległy szlak.

Na razie ścieżka jest ładna i łatwa. W Popradzkim Pleso znajduje się górski hotel z restauracją położoną nad malowniczym jeziorem.

My wybieramy szlak niebieski. Jest to jeszcze łatwa wędrówka i w ciągu 40 minut docieramy do rozwidlenia szlaku - Nad Žabím Potokom (1620 m). Wybieramy szlak czerwony, który doprowadzi nas bezpośrednio na szczyt Rysy.

Widoki z każdym krokiem są coraz lepsze. Również trasa staje się bardziej stroma i krucha, co może być uciążliwe zwłaszcza podczas zejścia w dół.

W ciągu około 1 godziny docieramy do spektakularnej Doliny Żabich Płynów. Znajdują się tam 3 jeziora polodowcowe, które dodają jeszcze więcej piękna temu niesamowitemu miejscu.

Po przejściu doliny szlak staje się stromy i widzimy kilka drabinek i łańcuchów, które zwiększają bezpieczeństwo wędrówki. Właściwie jest to jedyne miejsce, które może przyspieszyć nasze tętno z podekscytowaniem.

Skaliste przeszkody nie są trudne do pokonania, gdy są suche. Jednak wszystkie te łańcuchy i drabinki przydają się w czasie deszczu.

Wkrótce docieramy do schroniska Chata pod Rysmi (2250m n.p.m.). Jest to najwyżej położone schronisko w Tatrach. Jest otwarte w tych samych miesiącach co szlaki w Tatrach Słowackich - od 16 czerwca do 31 października.

Słynie z charakterystycznej toalety na świeżym powietrzu oraz z tego, że chata górska jest ciągle niszczona przez lawiny.

Schronisko serwuje jedzenie i napoje, ale często jest zatłoczone, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie dostaniemy tam żadnego obiadu.

Wyruszamy na ostatnią wspinaczkę - dotarcie na szczyt Rysy powinno zająć nam około 50 minut.

Początkowo trasa jest wygodnym, kamienistym chodnikiem, który prowadzi nas na przełęcz Váha (2337m). To miejsce jest idealnym miejscem do robienia niezapomnianych zdjęć - widok jest zdumiewający!

Przez kilka chwil ścieżka pozostaje raczej łagodna i przyjemna do wędrówki. Ostatnia część trasy staje się bardziej stroma i skalista, ale wciąż technicznie łatwa do pokonania.

Z góry Rysy roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Wysokie Tatry. Pamiętajmy, aby wejść na wszystkie trzy szczyty masywu Rysów (są one bardzo blisko siebie).