Najnowsze wiadomości

15 lipca 2024 12:52

Rodzaje graczy w piłce nożnejPiłkarze na najwyższych poziomach mają mnóstwo wymówek, aby zdjąć koszulki i popisać się imponującymi sześcioma opakowaniami. Didier Drogba z Chelsea i Cristiano Ronaldo z Realu Madryt pozowali na okładce Vanity Fair dla Annie Liebowitz, aby nagłośnić Mistrzostwa Świata 2010. Brandi Chastain zaprezentowała swój czarny sportowy biustonosz po rzuceniu zwycięskiej kary w Pucharze Świata kobiet w 1999 roku. Zawodnicy będą nawet ryzykować żółtą kartkę, zdejmując koszulki po golu. Nie trzeba być idealnym Adonisem czy Afrodytą, aby odnieść sukces w rekreacyjnej piłce nożnej, która przyjmuje wszystkie kształty i rozmiary.

Od Malutkiego do Potężnego

Podczas profesjonalnego meczu telewizyjnego kamera skanuje rząd zawodników dla każdej drużyny oczekującej na start. W meczu pomiędzy europejskimi potęgami, takimi jak Barcelona i Manchester United w 2011 roku, na przykład, kamera skoczyła w dół do malutkiego, ale nieugiętego napastnika Barki, Lionela Messi, na 5 stóp, 7 cali wzrostu, i z powrotem do licha byłego bramkarza Man U, Edwina van der Sara, 6 stóp, 5 cali wzrostu i z ogromną rozpiętością skrzydeł. Piłkarze wahają się między Messi i van der Sar w wysokości i ogólnej budowy ciała. Wyjątkiem może być wysoki, szczupły zawodnik, taki jak Anglik Peter Crouch, czeladnik, który grał w ponad 10 zespołach. Stoi on na wysokości 6 stóp, 7 cali, a waży tylko 156 funtów.

Tuż pod 6 stopami

W ramach przeglądu europejskiego rynku pracy w piłce nożnej, przeprowadzonego przez Międzynarodowe Centrum Badań Sportowych w Szwajcarii, zebrano dane demograficzne i fizyczne dotyczące zawodowych piłkarzy, opublikowane w 2009 roku. Ich średni wzrost wynosił 5 stóp, a wzrost 11 1/2 cala. Profesjonaliści z Niemiec mają średnio 6 stóp na najwyższym końcu spektrum, a zawodnicy z Hiszpanii są najkrótsi na 5 stóp, 10-3/4 cala. Goalies średnio 6 stóp, 2 cale, pomocników, 5 stóp, 10-3/4 cala, a do przodu i obrońcy są prawo około 5 stóp, 11-1/2 cala.

Typowe amerykańskie wyróżnienia

Stany Zjednoczone nie gromadzą tak obszernych statystyk. Ale drużyna narodowa mężczyzn wyróżnia się, a Landon Donovan, gracz LA Galaxy, ma typową średnią wysokość i nachylenie przy 5 stopach, 8 calach i 158 funtach. Drużyna narodowa kobiet w USA od lutego 2014 roku składała się z obrończyni Crystal Dunn o 5 stopach, 1 cala w środku pola i Abby Wambach, 5 stóp, 11 cali do przodu.

Idealna budowla

Podczas gdy teoretyczna idealna równowaga może istnieć dla wzrostu ciała, prędkości i środka ciężkości w piłce nożnej, "w rzeczywistości nie jest to takie oczywiste", pisze Richard Witzig w "The Global Art of Soccer". Wielcy gracze płci męskiej mają od 5 stóp, 6 cali do 6 stóp, 2 cale wzrostu, budynek, który obejmuje około 95 procent światowej populacji dorosłych mężczyzn. Piłkarze rzadko waga powyżej 200 funtów chociaż, "jak fizyczne wymagania sportu dyktują, że gracze nie mogą nosić tej wagi i konkurować" przez 90 minut lub więcej, pisze. Profesjonalna koszykówka i futbol amerykański, przeciwnie, wymagają poziomów brawności i wzrostu, które wykluczają wszystkie z wyjątkiem 10 procent dorosłej męskiej populacji świata, zauważa Witzig.