Najnowsze wiadomości

2 grudnia 2023 3:47

Tatry - Słowacja vs. Polska



Kiedy międzynarodowi podróżni myślą o wędrówkach po Europie, ich pierwszą myślą są zazwyczaj "Alpy w Europie Zachodniej".

Ale w Europie jest tak wiele innych spektakularnych pasm górskich.

Które z nich? - można zapytać.

Rozważmy dziś Słowację i Polskę - najciekawsze kraje Europy Środkowej. Co więc czyni je tak wyjątkowymi?

Odpowiedź brzmi: Tatrzański Park Narodowy.

Dla wielu miłośników outdooru Tatry są jednym z najlepszych miejsc do wędrówek w Europie.

Ten niesamowity region jest podzielony pomiędzy Polskę i Słowację. W Polsce nazywany jest TPN (Tatrzański Park Narodowy), a na Słowacji Tatry TANAP (Tatrzański Park Narodowy).

Niezależnie od kraju, Tatry są równie niesamowite, są to jedne z najpiękniejszych gór w Europie.

Są to również jedyne polskie pasma górskie o cechach alpejskich w tej części kontynentu. Unikalna flora i fauna oraz cenny ekosystem czynią z Tatr dziedzictwo narodowe, które jest oficjalnie chronione jako Park Narodowy.

Znajdziesz tam fantastyczne szlaki turystyczne - niektóre z nich nadają się na szybką jednodniową wędrówkę, inne na rodzinny spacer, a jeszcze inne na plecakowanie. Są tu również ładne ośrodki narciarskie, które mogą konkurować nawet z zachodnimi ośrodkami narciarskimi!

1 . Słowackie góry są wyższe

Najwyższym szczytem w Polsce są Rysy (2499 m n.p.m.), natomiast najwyższym szczytem Słowacji jest Gerlachovský štít, który osiąga 2654 m n.p.m. Jakby tego było mało, szczyt Rysy jest również podzielony między te dwa kraje, a wyższa jego część (2503 m) należy do Słowacji. ????

Nic dziwnego, że większość najwyższego pasma Tatr ( Wysokie Tatry ) leży na Słowacji. Oto krótka lista najwyższych tatrzańskich szczytów:

  1. Gerlachovský štít (2654 m)
  2. Łomnicki Szczyt (2634 m)
  3. Ľadový štít (2627 m)
  4. Peszny Szczyt (2623 m n.p.m.)
  5. Vysoká (2547 m)
  6. Szczyt Kežmarský (2558 m)
  7. Končistá (2538 m)
  8. Baranie Rohy (2536 m)

Jak widać, najwyższa polska góra nie znajduje się nawet na pierwszych ośmiu najwyższych szczytach.

2. Słowacy mają więcej gór niż Polacy

To kolejna rzecz, która sprawia, że my Polacy zazdrościmy naszym południowym sąsiadom - Słowacy mają zdecydowanie więcej Tatr niż my. Całkowita powierzchnia Tatr wynosi 785 km2, z czego 610 km należy do Słowacji. To dużo!

Również całkowita długość szlaków jest na Słowacji dłuższa - to 651 km. W polskich Tatrach jest tylko 275 km szlaków turystycznych.

3. Słowackie szlaki turystyczne są dłuższe

Szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego w Polsce są gęste i dobrze skomunikowane. Z jednego punktu do drugiego można dość łatwo się dostać.

Słowackie góry są większe, więc szlaki są dłuższe i bardziej rozproszone. Jeśli zdecydujemy się na typowo długą wędrówkę (tak popularną w Tatrach Zachodnich), musimy dobrze zaplanować naszą wyprawę i być przygotowani na wszystkie jej efekty. Niewiele jest możliwości zmiany planu w połowie wędrówki i wystarczy wybrać inny szlak.

Z własnego doświadczenia zauważyłem, że trudno jest mi zaplanować wędrówkę po Słowacji w kółko, żeby nie musieć wracać tak samo, jak wstałem. Trasa okrężnej wędrówki bardzo często trwała by kilkanaście godzin, co jest dla nas za długie, biurowe ziemniaki na kanapie. ????

Myślę, że wędrówki po Polsce są łatwiejsze, zwłaszcza jeśli jesteś zainteresowany jednodniowymi wycieczkami. Mówię, że polskie szlaki są krótsze i gęściej rozstawione - czasami można nawet zobaczyć jeden szlak od drugiego, co nie zdarza się często na Słowacji.

W Polsce jest też więcej szlaków turystycznych. Kiedy docierasz do schroniska górskiego w Polsce, masz wiele szlaków do wyboru. Generalnie, planowanie wycieczek w polskich Tatrach jest łatwiejsze, może być bardziej elastyczne i spontaniczne.

4. Szlaki turystyczne na Słowacji są mniej zatłoczone

Może dlatego, że na Słowacji mieszka zdecydowanie mniej osób (tylko 5,4 mln w porównaniu z 38 mln Polaków), a większość polskich turystów preferuje polskie pasmo górskie.

Do tego dochodzą wymienione wyżej czynniki - Słowacja ma większą powierzchnię i dłuższe szlaki, które łagodzą ruch.

Powiedziałbym również, że góry stały się bardzo popularnym miejscem wypoczynku w Polsce. Szczególnie Tatry stały się w ostatnich latach bardziej modne dla wczasowiczów.

Polskie Morskie Oko czy szczyt Kasprowego Wierchu to przykłady bardzo zatłoczonych miejsc - nigdy nie widziałem tak wielu ludzi w górach jak w tych miejscach.

5. Na Słowacji jest mniej reklam zagracających krajobraz.

Może się to wydawać trochę dziwne, ale przysięgam, że kiedy jeżdżę po górskich terenach Polski, widzę więcej reklam banerowych niż na Słowacji. Czy to z powodu mniejszej liczby potencjalnych konsumentów podróżujących w Tatry Słowackie?

A może jest to po prostu fakt, że Słowacy po prostu nie chcą psuć krajobrazu za pomocą Auchan buy-two-get-third-for-free promocji lub propagandy chirurgii plastycznej?

6. Na Słowacji jest więcej parków wodnych

Jeśli jesteś miłośnikiem basenów termalnych (uwielbiam je!) lub podróżujesz z dziećmi, które uwielbiają parki wodne, to Słowacja jest lepszym rozwiązaniem.

Nie, że w polskich górach nie ma parków wodnych, wcale nie, ale po prostu jest ich więcej w słowackiej części Tatr. Również słowackie parki wodne są na ogół większe i, co najważniejsze, mają więcej zjeżdżalni.