Najnowsze wiadomości

28 marca 2025 0:27

Zakopane Przewodnik turystyczny dla turystów i pieszych



Miasto Zakopane jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Głównie ze względu na wspaniałe Tatry i wspaniałe szlaki turystyczne. Tatry są najbardziej zapierającymi dech w piersiach górami w tej części kontynentu. Ale Zakopane ma też kilka własnych atrakcji, których nie możemy przegapić.

Zakopane posiada prawa miejskie od 1933 roku. Jeśli spróbujemy przetłumaczyć jego nazwę, to znaczy dosłownie: "zakopany jeden" lub "za dziurą". Obecnie liczy 27 tys. mieszkańców. Miasto Zakopane jest bazą noclegową dla wszystkich turystów planujących wyprawy w Tatry.

W tym wpisie zamieścimy wszystkie istotne informacje, o których musisz wiedzieć. Zawarte są tam również wskazówki dotyczące pieszych wędrówek i zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Miasto położone jest w południowej Polsce tuż przy granicy ze Słowacją od strony południowej. Należy do województwa małopolskiego (małopolskiego). Najbliższym dużym miastem w pobliżu Zakopanego jest Kraków (Kraków) 70 mil na północ. Kraków posiada również najbliższe międzynarodowe lotnisko i oferuje wiele możliwości dobrego transportu pomiędzy Krakowem a Zakopanem.

Zakopane jest najbliższą i najbardziej znaczącą osadą pod pięknymi Tatrami od strony polskiej. Należą do pasma Karpat - drugiego co do wielkości pasma górskiego w Europie. Jak powinniście wiedzieć, Tatry leżą na linii dwóch krajów - Polski i Słowacji - można przejść przez granicę podczas wędrówek lub przejechać się wokół nich, jeśli planujecie wędrówkę z północy na południe i wrócić taksówką/autobusem do Polski. Nie ma fizycznej granicy między Polską a Słowacją, ponieważ oba te kraje należą do strefy Schengen.

Zakopane posiada sąsiednie osady, które również doskonale nadają się do zwiedzania i pobytu. Są one równie wyjątkowe jak Zakopane, ale mniejsze i spokojniejsze.

Kościelisko - znajduje się 3 mile od Zakopanego i jest bliżej Tatr Zachodnich niż Wysokich.

Murzasichle - Wieś granicząca z Zakopanem - najwyżej położona wieś w Polsce bliżej Tatr Wysokich.

Małe Ciche - Mała wieś licząca 850 osób położona 5 mil od Zakopanego i po wschodniej stronie Tatr (Wysokie Tatry).

O Tatrzańskim Parku Narodowym

Misja Tatrzańskiego Parku Narodowego: Chronimy i pomagamy zrozumieć naturę i kulturę Tatr, umożliwiając doświadczanie jej przez obecne i przyszłe pokolenia.

Najważniejszą zaletą Tatr jest to, że wojewodowie Parku Narodowego chronią zwierzęta i przyrodę, ale także utrzymują wszystkie ścieżki z widocznymi znakami i drogowskazami.

Inni zawodowcy:

  • Wiele rajskich miejsc i punktów widokowych
  • Doskonałe szlaki turystyczne, widoczne i kolorowe oznaczenia szlaków, drogowskazy
  • Dobrze zachowana i najdziksza natura
  • Wspaniałe góry
  • Światowej klasy ratownictwo i alarmy pogodowe online

Kemping i przebywanie na szlakach turystycznych Parku Narodowego po zejściu jest wbrew przepisom, łóżka w schroniskach górskich są ograniczone i wymagają wcześniejszej rezerwacji. Dlatego też dla większości przyjeżdżających do Zakopanego prawie konieczne jest nocowanie w tym mieście. Jednak po jasnej stronie jest najbardziej spektakularne punkty widokowe, do których można dotrzeć w ciągu 1-dniowej wędrówki (łącznie z czasem powrotu).

W Tatrach znajdują się dwa parki narodowe: jeden to Tatrzański Park Narodowy Polski (TNP) i Tatrzański Park Narodowy Słowacji (TANAP). Ponieważ jest to artykuł o stronie polskiej, będziemy się odnosić do polskiego parku. Sprawdź szczegółowe różnice w naszym poście na ich temat.

W Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązują również pewne specyficzne zasady, które szczegółowo opisaliśmy tutaj.

Wspaniałe góry nad Zakopanem

Zakopane jest atrakcyjnym miastem, ale największym powodem dla turystów przyjeżdżających tutaj jest urok gór. Są to najwyższe góry w środkowo-wschodniej części Europy.

Długość Tatr to niesamowicie tylko 57 km.

Tatry dzielą się na trzy główne grupy:

  • Tatry Zachodnie (najwyższy szczyt Bystra 2248 m)
  • Wysokie Tatry (najwyższy szczyt Gerlach 2655 m)
  • Tatry Bielskie (najwyższy szczyt Hawrań 2152 m)

Poza górami, są tu piękne doliny, ostre przełęcze i ekscytujące jaskinie.

Wiele działań, takich jak piesze wycieczki i spacery po dolinach, narciarstwo i ski-touring, spelunking, kolarstwo górskie, wspinaczka są popularne.

Ciekawostką jest to, że wszystkie strumienie, które stają się rzekami spoglądającymi na północną część Tatr, kończą się na Bałtyku, a te od strony południowej na morzu czarnym.

Zobacz wszystkie dostępne wycieczki z okolic Zakopanego z dokładnym opisem i mapami oraz piękniejszymi zdjęciami.

Nasz wybór mediów dla Twojej podróży:

Popularność Zakopanego

Każdego roku dwa miliony turystów odwiedza Tatrzański Park Narodowy Polski, co stanowi połowę liczby odwiedzin bardzo popularnego parku Yosemite w USA. Warto wiedzieć, że w lipcu i sierpniu odwiedza go milion turystów. Największymi atrakcjami są wspaniałe góry, rezerwat przyrody, wybitny folklor, drewniane chaty i rękodzieło, dobrze zachowane lokalne tradycje i kultura.

W przeszłości Zakopane było znane z najlepszej produkcji koziego sera i najmądrzejszych pastuchów w kraju. W 1899 roku otwarto pierwszy tor kolejowy z Krakowa do Zakopanego. Od tego czasu rozwija się turystyka.

W niedalekiej przeszłości dostęp do Zakopanego (i Polski) był ograniczony dla większości narodów. Ówczesny rząd komunistyczny nie był dla nikogo atrakcyjny, a turystyka międzynarodowa prawie nie istniała. Na szczęście komunizm zakończył się na dobre w 1989 roku. W latach 90-tych w Polsce nadal brakowało infrastruktury, hoteli i popularności, aby przyciągnąć międzynarodową turystykę.

Ale na szczęście Polska jest obecnie w NATO, Unii Europejskiej od 2004 roku i posiada pierwszorzędną infrastrukturę: dobre drogi, szybkie pociągi, więcej hoteli i biznesu. Zakopane jest wreszcie gotowe na globalną turystykę i pozostaje nieodkryte przez światowy mainstream. Jest więc duża szansa, że nigdy nie słyszeliście o Zakopanem poza internetem.

Turystyka piesza w Zakopanem

Podczas pobytu w Zakopanem można wybierać spośród wielu różnych rodzajów wędrówek. W pierwszej kolejności można rozważyć proste spacery po pięknych dolinach, takich jak Chochołowska Wierch, Dolina Kościeliska oraz nieco trudniejsza Dolina Gąsienicowa i Dolina Pięciu Stawów.

Jeśli mamy ochotę na wędrówki po górach, najbardziej znane szczyty to Rysy, Kasprowy Wierch, Giewont, Nosal, Czerwone Szczyty i Kościelec.

Naszym celem wędrówek może być również piękne jezioro, przełęcz lub grań: Morskie Oko, Czarne jezioro lub przełęcz Zawrat.

Widoki i dostępność do gór nie ma sobie równych w żadnym innym miejscu, ponieważ do najbardziej ekscytujących miejsc można dotrzeć w ciągu 1-dniowej wędrówki, w tym także powrotnej.

Możemy zaplanować naszą wędrówkę w kółko z powrotem do punktu wyjścia, w miarę możliwości wrócić tą samą drogą lub także wędrować z północy na południe (strona słowacka) i wrócić do Polski taksówką lub autobusem.

Ale trzeba się dostać z hotelu do jednego z wpisów do Parku (wymienionych w sekcji poniżej). Z hotelu nie będzie można w rozsądnym czasie (z nielicznymi wyjątkami) udać się na pieszą wycieczkę do interesujących miejsc.

Zanim wybierzesz się w góry, musisz mieć mapę turystyczną. Na wszystkie wyprawy w Tatry zawsze mieliśmy tę mapę, a za każdym razem była ona dużą pomocą. Dobrze jest też zrobić swoje plany wędrówek. Dobrym pomysłem są również drobne przygotowania w oparciu o to, jakiej pogody oczekujemy w czasie wizyty.