Najnowsze wiadomości

2 grudnia 2023 3:24

Zasady gry w 10-punktowym tiebreakerze meczowym w tenisie ziemnymZwane również super tiebreakersem, 10-punktowe tiebreaki meczowe są czasami używane zamiast finałowego seta, gdy mecz jest remisowy w jednym secie wszystkie lub, w przypadku meczu z najlepszym wynikiem z pięciu setów, dwa sety wszystkie. Szczególne zasady muszą być przestrzegane, a gracz lub drużyna deblowa, która wygra super tiebreakera, wygrywa mecz.

Kolejność służenia

Kiedy super tiebreaker jest używany jako finałowy set, pierwotna kolejność rozgrywek jest kontynuowana. Jednak przed startem, drużyny deblowe mogą zmienić kolejność serwowania i odbierania, i ta kolejność pozostaje do końca tiebreakera.

Kto służy pierwszy?

Zawodnik lub drużyna, która ma serwować, podaje pierwszy punkt tiebreakera. Kolejne dwa punkty są następnie serwowane przez zawodnika lub drużynę przeciwną. Od tego momentu każdy z graczy lub drużyn na przemian serwuje dwa punkty do końca tiebreakera.

Kiedy zmienić koniec

Zawodnicy zmieniają końcówki boiska po pierwszym punkcie, a następnie po każdych sześciu punktach. Zatwierdzoną alternatywą, która jest bardziej sprawiedliwa, zwłaszcza podczas gry w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, takich jak wiatr i słońce, jest zmiana po pierwszym punkcie, a następnie co cztery punkty.

Punktacja krawężnika zapałek

Punkty zdobywa się po prostu po 1, 2, 3, 4 i tak dalej. Pierwszy zawodnik lub zespół, który zdobędzie 10 punktów z dwupunktowym marginesem wygrywa mecz. Jeśli wynik w tiebreakerskim meczu jest remisowy przy 10 punktach, gra jest kontynuowana do momentu, gdy zawodnik lub drużyna uzyska przewagę dwóch punktów.